Ortez Tedavisi

Pektus karinatum hastalığında ameliyat dışı tedavi yöntemi olarak uygulanan bir yöntemdir.  

Pektus karinatumun tedavisinde ortez kullanımı göğüs kafesi esnekliğini kaybetmemiş özellikle erken ergenlik döneminde 11-14 yaş arasında göğüs duvarının yeniden şekillendirilmesi için tercih edilen tedavi yöntemidir. Ortez tedavisinde amaç dışarıdan basınç uygulayarak göğüs duvarında düzelme sağlanmasıdır.

Esnekliğini kaybetmiş ve sertlemiş göğüs kafesine sahip ileri yaş hasta gruplarında, ortez tedavisinin etkinliği düşüktür. Hastaların göğüs esneklik durumuna göre deformitenin en belirgin olduğu yerden göğüs duvarının istenilen pozisyona ulaştığı seviyeye kadar uygulanan basınç 10 kg/cm2 altında olanlarda ortez tedavisi önerilmektedir.

Hastaların ortezi 7 gün 23 saat sürekli uygulaması önerilmektedir. Banyo ve spor yaparken ya da denize girerken ortez çıkarılabilir. Ortez uygulanma süresi ne kadar fazla olursa başarı oranı o kadar fazladır. Kullanım sıkıntısı olan hastalar yarı zamanlı olarak da kullanabilir. Ortez cihazı hafif olup kişilerde ciddi rahatsızlık vermez. Ortalama ortez tedavi süresi 3-9 aydır.

Ortez’in bastırdığı bölgelerde ciltte kızarıklık gelişebilir. Cilt koruyucu kremlerle genellikle düzelir. Buna rağmen devam eden durumlarda Ortez tedavisine birkaç gün ara verilebilir ve daha sonra tekrar başlanır.

Hastaların belli aralıklarla kontrolleri yapılarak tedavi süreci takip edilir.